Czy czyszczenie DPF się opłaca?

Usterki związane z zapchanym DPF to często występująca awaria w samochodach wyposażonych w silnik Diesla. Czy regeneracja DPF się opłaca ? Czy usunięcie filtra cząstek stałych to lepsze rozwiązanie ?

Budowa filtra cząstek stałych jest skomplikowana. Składa się on z monolitu wykonanego z węglika krzemu lub kordierytu domieszkowanego metalami szlachetnymi jak platyna czy złoto. Za odfiltrowanie sadzy, cząstek stałych, oleju i innych zanieczyszczeń ze spalin odpowiedzialne sa naprzemiennie ulokowane kanały dolotowe i wylotowe.

Zapchany DPF najczęstsze objawy

Do zapchania DPF dochodzi zazwyczaj podczas awarii innych podzespołów takich jak EGR, odma, turbosprężarka, wtryski, świecie, silnik itp. Olej lub niespalone paliwo, które dostaje się do filtra zapycha go bardzo szybko. Zanieczyszczenie sadzą spowodowane jest niepełnym spaleniem paliwa. Do zapchania popiołem filtra cząstek stałych przy bezawaryjnym użytkowaniu pojazdu dochodzi przy przebiegu około 200 000 km.

Zapchany DPF objawy:

  • Zapalona kontrolka filtra cząstek stałych
  • Częste wypalanie filtra
  • Podwyższone zużycie paliwa
  • Przejście auta w tryb awaryjny i obniżona moc

Czyszczenie DPF czy się opłaca

Regeneracja DPF metodą hydrodynamiczną to bardzo opłacalny zabieg w porównaniu z wymianą filtra cząstek stałych. Cena regeneracji stanowi jedynie kilka % nowego filtra cząstek stałych. Oczywiście zamiast oryginalnego filtra DPF możemy zastosować zamiennik, lecz te zazwyczaj są bardzo niskiej jakości i nie wytrzymują długo.

Usuwanie DPF, dlaczego nie warto ?

Niestety usuwanie DPF jest częstą praktyką w polskich warsztatach, które dopiero uświadamiają sobie jakie konsekwencje może przynieś taki zabieg. Po usunięciu filtra cząstek stałych samochód nie spełni norm emisji spalin, a co za tym idzie nie przejdzie przeglądu oraz straci homologację. W przypadku stwierdzenia braku DPF za granicami polski auto automatycznie trafia na lawetę, a właściciel samochodu jest karany mandatem, którego wartość może wynieść nawet kilka tysięcy euro !